
Pregled pedijatra kardiolog
Kardiološka obrada kod djece uključuje klinički pregled, kojeg je najvažniji dio auskultacija tj. slušanje srčanog rada stetoskopom, te EKG, UZV srca, 24-satni EKG i ergometriju.
EKG
Elektrokardiogram je jednostavna i bezbolna dijagnostička metoda kojom u crtežu prikazujemo električnu aktivnost srca. Pretraga traje od 3-10 minuta, ovisno o dobi djeteta i indikaciji zbog koje se radi, jer nekim pacijentima snimamo dulji zapis. Izvodi se u ležećem položaju sa elektrodama postavljenim na prednju stijenku prsišta i ekstremitete. Manja djeca su često nemirna kod pregleda, što može smetati kvaliteti zapisa. Tada medicinsko osoblje uz pomoć roditelja umiruje dijete i skreće mu pažnju s pretrage, da se ista može napraviti što kvalitetnije.
Kada snimamo EKG?
EKG se radi kod djece sa šumom na srcu i sumnjom na srčanu grešku, kod slabijeg tjelesnog napredovanja, kod sumnje na poremećaj srčanog ritma, kod povišenog krvnog tlaka, zaduhe u naporu, kod bolova u prsima, obrade nesvjestica, te u sklopu sistematskog preventivnog pregleda sportaša.
UZV srca i color doppler
Ehokardiografija je bezbolna slikovna pretraga kojom se dobivaju informacije o izgledu i funkciji srčanih struktura, te mjere dimenzije pretklijetki, klijetki, debljine srčanog mišića, dimenzije krvnih žila, te mjere protoci kroz srčane strukture i krvne žile.
U pregledu možemo otkriti prirođene srčane greške, tumore srca, različite stečene srčane bolesti, izljev u osrčju, disfunkciju srčanog mišića.
Pretraga se izvodi u ležećem položaju na leđima, ili lijevom boku. Traje od 20-50 minuta, ovisno o dobi djeteta i indikaciji za pretragu. UZV sonda prethodno namazana gelom se prisloni uz stijenku prsišta te se na aparatu u živoj slici vrši analiza strukture i funkcije srca i krvnih žila.
Manja djeca su često nemirna kod pregleda, te u tom slučaju u suradnji s roditeljima umirujemo dijete i skrećemo mu pažnju s pretrage da bi se ista napravila kvalitetno.
Kada se radi UZV srca?
Pretragu radimo kod djece sa šumom na srcu i sumnjom na srčanu grešku, kod slabijeg tjelesnog napredovanja djece, u obradi aritmija i hipertenzije, kod netolerancije napora, kod boli u prsima, u obradi nesvjestice, te kao dio preventivnog pregleda za sport.
Ergometrija ili test opterećenja
Ergometrija je pretraga koju provodimo na pokretnoj traci, kojom otkrivamo poteškoće u radu srca tijekom tjelesnog napora te određujemo stupanj tjelesne kondicije djeteta. Test je standardiziran za starije od 6 godina i traje oko 12 minuta. Dijete hoda po pokretnoj traci kojoj se mijenja nagib i brzina svakih 3 minute.Na testiranje djeca trebaju doći u udobnoj pamučnoj odjeći i tenisicama, kao za sport.
Testom se na temelju izračuna u broju dobiva uvid u tjelesnu sposobnost, a mogu se otkriti i razne bolesti i stanja koja se pokazuju isključivo u uvjetima vježbanja, tj. mogu ostati nezamijećena u mirovanju.
Kada se radi ergometrija?
Test se radi u slučaju bolova u prsima kod tjelesne aktivnosti, kod zaduhe u naporu, za otkrivanje i procjenu težine aritmija, kod povišenog krvnog tlaka i za procjenu učinkovitosti terapije, u obradi nesvjestica, za procjenu funkcionalnog kapaciteta i tjelesne kondicije djece, u sklopu preventivnih pregleda za sport.
24-satni EKG
Pretraga koju još zovemo i Holter, predstavlja 24satno snimanje elektrokardiograma, u svrhu otkrivanja i procjenu težine poremećaja srčanog ritma.
Pretraga je bezbolna. Elektrode se lijepe na prsište i pacijent nosi aparat koji je povezan s elektrodama. Tijekom nošenja Holtera djeca obavljaju sve uobičajne aktivnosti, osim što se ne smiju kupati.
Kada radimo 24-satni EKG?
Pretraga se radi kod osjećaja „ preskakanja“ ili lupanja srca te sumnje na srčanu aritmiju, kod nesvjestica, kod nejasnih bolova u prsima, u svrhu procjene učinkovosti terapije antiaritmicima.
- Petra Detoni
dr. med., specijalista pedijatar, subspecijalistica pedijatrijske kardiologije
- Josipa Marković
medicinska sestra
- Ankica Stjepanović
prvostupnica sestrinstva
