Opis:

Vitamin A spada u skupinu retinoida, dolazi u obliku vitamin A1 i vitamin A2. Najvažnija ulogu vitamina A u tijelu je stvaranje vidnog pigmeta, rodopsina, koji se nalazi u štapićastima stanicama mrežnice. Osim toga, vitamin A je važan za kontrolu rasta, razvoj tkiva i značajan je njegov antioksidativni učinak, kao dio staničnog obrambenog sustava. Smatra se da vitamin A pojačava funkciju imunološkog sustava. Preporučena dnevna doza vitamina A za odrasle zdrave osobe iznosi 800-1000 µg.

Hrana bogata s vitaminom A je: jetra (goveđa, janjeća, guščja), masna riba (tuna, losos, skuša, pastrva) i riblje ulje, mlijeko i mliječni proizvodi (prvenstveno masniji sirevi i maslac), jaja, tamnozeleno lisnato povrće (špinat, blitva, kelj), voće i povrće žute/narančaste boje (bundeva, batat, mrkva, dinja, marelica, breskva), rajčice i obogaćene namirnice (mliječni proizvodi, margarinski namazi i žitarice.

Referentni interval

20 -100 µg/dl

Hipervitaminoza A uzrokuje toksične učinke s gubitkom kose, gavoboljom s povećanim intrakranijalnim pritiskom, pospanošću, abdominalne tegobe, jako znojene i pucanje noktiju.Oralni kontraceptivi povećavaju koncentraciju vitamina A u serumu.  Koncentracija karotena je povećana u djece s hipotreozom, jer jetra ne može pretvriti karoten u vitamin A.

Hipovitaminoza A uzrokuje:  noćno slijepilo, suhe, upale oči, gubitak oseta mirisa, krvarenje desni, meka zubna caklina, usporen rast, promjene na kostima i slabiji rast kose, krhki nokti i umor. Na manjak vitaminom A treba posebno paziti kad su u pitanju novorođenčad i djeca, trudnice i dojilje, starije osobe i sve osobe s akutnim infektivnim bolestima i povišenom tjelesnom temperaturom.

Vrsta i vrijeme uzimanja uzoraka

Uzorak:
serum (venska krv)

Posebna priprema nije potrebna

Vrijeme određivanja:
Nalaz je gotov za tri tjedna.