UroloÅ¡ki Äaj je mjeÅ¡avina biljaka za ublažavanje tegoba kod upale mokraÄnih puteva. Sadrži kombinaciju biljaka s uroantiseptiÄkim djelovanjem (npr. list medvjetke, brusnice i borovnice) i diuretskim djelovanjem (npr. zelen preslice, list koprive i breze ili korijen zeÄjeg trna i perÅ¡ina). Na taj naÄin mehaniÄki eliminira uropatogene bakterije i smiruje upalu. List medvjetke (medvjeÄe grožÄe, brdovita brusnica, planika; lat. Arctostaphylos uva-ursi) je najÄeÅ¡Äi sastojak uroloÅ¡kog Äaja. Njegova uroantiseptiÄka komponenta je arbutin. Sadržaj arbutina u listu medvjetke varira izmeÄu 6 i 10% suhe mase.
Arbutin
Arbutin se dijeli na glukozu i hidrokinon. Hidrokinon se vezuje s glukuronskom kiselinom i kao takav se izluÄuje mokraÄom. Ako je mokraÄa alkaliÄna (s pH vrijednoÅ¡Äu iznad 7), hidrokinon je nevezan i oslobaÄa se u mokraÄni trakt, gdje ima baktericidni uÄinak. Ako mokraÄa nije alkaliÄna (Å¡to je najÄeÅ¡Äe sluÄaj), hidrokinon ostaje vezan i na taj naÄin je inaktivan. AlkaliÄnost mokraÄe može se postiÄi dnevnim unosom 6-8 grama natrijeva bikarbonata.
Kvalitetna soda bikarbona je 100% natrijev bikarbonat (natrijev hidrogen-karbonat /II/, E500 b ili NaHCO3) i prirodno ne sadrži aluminij, koji je sadržan u praÅ¡ku za pecivo (u kojem osim tartara kao agensa za kiselost i Å¡kroba kao agensa za suÅ¡enje ima 25-30% natrijeva bikarbonata, 5-12% monokalcijeva fosfata i 21-26% natrij-aluminijeva sulfata). Natrijev bikarbonat povisuje pH vrijednost pripravaka i koristi se kao prirodni regulator kiselosti u hrani, u pekarskim proizvodima i kao tvar za rahljenje tijesta. Blagi je abraziv i tradicionalno se koristi kao sredstvo za ÄiÅ¡Äenje u kuÄanstvu i za izbjeljivanje zuba. Može se koristiti za izradu Å¡umeÄih kuglica za kupanje i za njegu grube kože tijela.