Cijena usluge: 11.00 €
Opis
Hormoni štitnjače utječu na funkciju svih organa. Bez njih nema normalnog razvoja ni rada središnjeg živčanog sustava. Važni su za održavanje tjelesne temperature i održavanje normalne aktivnosti centra za disanje, kontrolu potrošnje energije i potrošnje kisika. Na srce djeluju tako da dovode do povećanja kontraktilnosti srčanog mišića i ubrzanja rada srca, a također, pojačavaju pokretljivost crijeva, utječu na pregradnju kosti, homeostazu šećera i masnoća u krvi. Hipotalamus potiče hipofizu na lučenje TSH (tiroidnog stimulirajućeg hormona). TSH je hormon koji stimulira štitnjaču na rad. Zahvaljujući TSH, štitnjača stvara mnogo hormona, između ostaloga T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin). Kako bi stvorila hormone, štitnjača treba imati dovoljne količine joda i tirozina. Najveći dio tiroksina u krvi vezan je za transportni protein TBG (thyroxin binding globulin). fT4 (slobodni tiroksin) je oblik T4 hormona koji nije vezan na protein, i ujedno je aktivni oblik T4 hormona. Samo slobodna frakcija hormona (fT4) je biološki aktivna. T3 ima oko 10 puta manji afinitet za vezanje na proteine od T4, tako da promjene u proteinima-nosačima imaju puno manji učinak na koncentraciju slobodnog T3 nego na slobodni T4.
Zašto se određuje?
fT4 se koristi kao pomoć u procjeni funkcije štitnjače, u dijagnostici i praćenju terapije poremećaja u sintezi hormona štitnjače.
fT4 se određuje osobama koje imaju simptome hipertireoidizma ili hipotireoidizma, koje imaju uvećanu štitnjaču ili na njoj čvorove.
Referentni intervali
Muškarci i žene: | 12 – 22 pmol/L |
Povišeno:
Hipertireoza nastaju najčešće zbog Basedowljeve ili Gravesove bolesti (autoimune bolesti kod koje se stvaraju antitijela na TSH-receptore štitnjače), čvorova (nodula) u štitnjači, upale štitnjače, tumora hipofize, metastatskih karcinoma štitnjače, akutne psihijatrijske bolesti, ili nasljednih mutacija na tireoidne receptore.
Sniženo:
Snižene vrijednosti mogu se naći u hipotiroidizmu, kroničnom oštećenju bubrega te pre-eklampsiji, što ima za posljedicu trajni umor, pospanosti, debljanje, nakupljanjr tekućine u tijelu i poremećaj probave.
Vrsta i vrijeme uzimanja uzorka
Uzorak:
serum (venska krv)
Za osobe koje nisu na terapiji nije potrebna posebna priprema.
Vrijeme određivanja:
Nalaz je gotov1.5 sat nakon vađenja krvi- nalaz gotov isti dan.