Cijena usluge: 4.00 €

Opis
Kalcij je neophodan za mišićnu kontrakciju, za živčano provođenje, za otpuštanje hormona i za zgrušavanje krvi. Osim toga, Ca sudjeluje u nadzoru niza enzima. Postojanost tjelesnih depoa Ca ovisi o dijetnom unosu, o apsorpciji Ca iz probavnog trakta i o izlučivanju preko bubrega. Pri uravnoteženoj dijeti dnevno se unosi oko 1 g Ca, oko 0,2 g se gubi preko žuči i drugih probavnih sokova, a 0,2–0,4 g se apsorbira iz crijeva, ovisno o koncentraciji vitamina D. Preostalih 0,8–1 g nalazi se u stolici.
Ravnotežu Ca održavaju bubrezi izlučivanjem prosječno 0,2 g/dan. Unatoč važnim staničnim ulogama, oko 99% tjelesnog Ca se nalazi u kostima, pretežno u obliku kristala hidroksiapatita. Oko 1% koštanog Ca se slobodno izmjenjuje s izvanstaničnom tekućinom i dostupno je za puferiranje otklona u ravnoteži Ca.
Normalne razine Ca u plazmi iznose 2,2–2,6 mmol/L (8,8–10,4 mg/dl). Približno 40% ukupnog Ca u krvi vezano je na plazmatske bjelančevine, najviše o albumine. Preostalih 60% otpada na ionizirani Ca i onaj u kompleksu s fosfatom i citratom.

Zašto se određuje Ca?
Koncentracija kalcija u krvi može biti nenormalno niska a da ne uzrokuje bilo kakve simptome.
Hipokalcijemija označava ukupnu razinu Ca u plazmi<2,2 mmol/L (8,8 mg/dl) , uzroci su hipoparatireoza, manjak D vitamina i bolesti bubrega. Hipokalcijemija s vremenom može zahvatiti mozak i uzrokovati neurološke simptome kao što su zbunjenost, gubitak pamćenja, delirij, depresija i halucinacije. Ako se kalcij nadoknadi, ti simptomi nestanu. Prekomjerno niska razina kalcija može uzrokovati bolove u mišićima i bockanje, često u usnama, jeziku, prstima i stopalima. U teškim slučajevima mogu se pojaviti grčevi i spazmi mišića vrata (što dovodi do poteškoća kod disanja) kao i tetanija (opće stezanje i grčenje mišića). Pojavljuju se promjene u električnom provodnom sustavu srca i mogu se vidjeti na elektrokardiogramu.
Hiperkalcijemija je kada razina Ca u plazmi >2,6 mmol/L (10,4 mg/dl) ili slobodni Ca >1,3 mmol/L (>5,2 mg/dl) , većinom su posljedice hiperparatireoze, predoziranja D vitamina ili maligniteta. Simptomi su poliurija, opstipacija, mišićna slabost, smetenost i koma.

Referentni intervali

Muškarci i žene: 2.50 -7.50 mmol/ dan

Vrsta uzorka i vrijeme kada se uzima uzorak

Uzorak:
24h mokraća
Pogledajte Upute za prikupljanje 24 satne mokraće

Vrijeme određivanja
Nalaz je gotov 1,5 sati nakon prijema mokraće