Rekreativni sport je u današnje vrijeme sjedećih i statičnih poslova više nego ikada potreban za prevenciju bolesti modernog doba i očuvanja zdravlja.
Početak trčanja može biti uzbudljiv i koristan za vaše zdravlje i kondiciju. Evo nekoliko koraka kako početi:
- Konzultirajte se s liječnikom: Ako niste fizički aktivni ili imate zdravstvene probleme, važno je posavjetovati se s liječnikom prije nego što započnete s trčanjem.
- Postavite ciljeve: Razmislite o tome što želite postići trčanjem. Da li je to poboljšanje kondicije, gubitak težine ili možda priprema za trkački događaj poput utrke?
- Počnite polako: Ne pokušavajte pretrčati velike udaljenosti ili brzo trčati odmah na početku. Počnite s laganim tempom i postepeno povećavajte trajanje i intenzitet trčanja kako vaša kondicija napreduje.
- Planirajte svoj trening: Napravite raspored trčanja koji odgovara vašim ciljevima i rasporedu. To može uključivati trčanje nekoliko puta tjedno, uz odmor između treninga.
- Počnite s 30 minuta hodanja na svakom treningu u koje ubacujte po minutu trčkaranja pa minutu hodanja. Tempo trčkaranja mora biti takav da još uvijek bez prevelike zadihanosti možete govoriti.
- Zagrijavanje i istezanje: Prije svake trke važno je zagrijati se laganim hodanjem ili trčanjem te istegnuti mišiće kako biste spriječili ozljede.
- Slušajte svoje tijelo: Važno je osluškivati signale koje vam tijelo šalje. Ako osjetite bol ili nelagodu, usporite tempo ili prekinite trčanje kako biste izbjegli ozljede.
- Hidratacija i prehrana: Pobrinite se da pijete dovoljno vode prije, za vrijeme i nakon trčanja te da jedete uravnotežene obroke koji će vam pružiti energiju potrebnu za trčanje.
- Tražite podršku: Ako je moguće, pridružite se grupi za trčanje ili pronađite prijatelja s kojim možete trčati. Podrška i motivacija drugih mogu biti od velike pomoći.
- Budite dosljedni: Kako biste vidjeli napredak, važno je redovito se držati svog plana trčanja i ostati dosljedan. Postepeno ćete primijetiti poboljšanja u svojoj kondiciji i uživati u trčanju sve više i više.
Autor: dr. sc. Pavao Vlahek, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije