Opis
Olovo je kemijski element (metal)  u periodnom sustavu elemenata nosi simbol Pb
. Otrovanju olovom posebice su izloženi radnici u tvornicama akumulatora, ali je općenito velika izloženost gradskog stanovništva olovu  zbog udisanja ispušnih plinova iz motora. Olovo se iz organizma neizlučuje spontano, već se deponira u kostima, kosi, jetrima i bubrezima. Zato otrovanje mogu uzrokovati i količine olova manje od dopuštenih, ako je izloženost izvoru trovanja dugotrajno.
Otrovanje olovom najčešće je kronični poremećaj. Rizik od pojave simptoma otrovanja povećava se kako raste koncentracija olova u krvi. U slučaju visoke koncentracije olova u krvi postoji veliki rizik od oštećenja mozga. Trajno povišena koncentracija olova u krvi, ali u manjoj mjeri, povećava rizik za nastanak mentalne retardacije.

Zašto se određuje olovo?
Određivanje olova  kod djece i odraslih radi se kod  sumnje na potencijalnu intoksikaciju olovom. Ovi simptomi su nespecifični i obuhvaćaju: vrtoglavicu, promjene u ponašanju, mučninu, glavobolju, tremor, gubitak težine, periferne neuropatije, anemiju, encefalopatiju, gubitak pamćenja, napade i komu.

Referentni intervali

Muškarci: < 40 µg/L
Žene:  < 30 µg/L

Vrsta i vrijeme uzimanja uzorka

Uzorak:
heparinizirana puna krv

Priprema pacijenata:
nije potrebna posebna priprema.

Vrijeme određivanja
Nalaz je gotov do 3 tjedna nakon vađenja krvi.