Opis:
Magnezij je od vitalne važnosti za organizam, aktivira preko 300 raznih enzima. U tijelu čovjeka od 70 kg ima oko 24 g magnezija, od čega je oko 18 g u kostima. Deponirani magnezij je u ravnoteži s Mg 2+izvanstanične tekućine i može se mobilizirati u slučaju manjka magnezija. Količina magnezija se održava prehranom koja sadrži magnezij. Iz organizma se oko 50 do 80 % magnezija izlučuje stolicom, ostatak 20 do 50 % mokraćom. Budući je oko 30% magnezija u krvnoj plazmi vezano na proteine, samo je 70% u plazmi filtrabilno u glomerulima. U glomerularni filtrat prelazi samo ionizirani i kompleksno vezani magnezij. Metabolizam magnezija reguliraju razni hormoni, najvažniju ulogu ima PTH. Magnezij je neophodan za aktivnost i ravnotežu živčanog sustava: djeluje opuštajuće i smirujuće te smanjuje razdražljivost živaca i mišića. Smanjuje lučenje adrenalina i učinkovit je u ublažavanju grčeva i opuštanju napetosti. Osim toga magnezij sudjeluje u zgrušavanju krvi i metabolizmu glavnih makronutrijenata, te omogućuje proizvodnju energije. Pogoduje održavanju uravnoteženog pH u krvi, regulira srčani ritam i ima vazodilatacijsko djelovanje.
Zašto se određuje Mg?
Određivanje magnezija se radi u dijagnostici poremećaja koji utječu na ravnotežu elektrolita, što za posljedicu ima sniženu ili povećanu koncentraciju magnezija. Također se određuje kod praćenja terapije bolesnicima koji primaju magnezijev sulfat.
Referentni interval:
Muškarci i žene: 0,65 – 1,05 mmol/L
Povišeno:
Hipermagnezijemija (visoka razina magnezija u krvi) je koncentracija magnezija u krvi viša od 1,05 milimola na litru krvi. Dosta je rijetki poremećaj. Lagano povećane koncentracije magnezija mogu se naći kod kronično infektivnih bolesti, npr. kod dijabetičke acidoze, Addisonovoj bolesti, aterosklerozi, otrovanjima oksalatima, a osobito u kroničnoj bubrežnoj insuficijenciji. Veće koncentracije magnezija mogu se pojaviti nakon davanja magnezijevog sulfata bolesnicima s kroničnom bubrežnom insuficijencijom.
Sniženo:
Hipomagnezijemija (niska razina magnezija u krvi) je koncentracija magnezija u krvi ispod 0,6 milimola na litru krvi. Najčešći uzroci hipomagnezijemije je smanjeni unos magnezija povezan s gladovanjem ili lošom crijevnom apsorpcijom te povećanim izlučivanjem preko bubrega. Također se često javlja u ljudi koji uzimaju piju velike količine alkohola ili imaju dugotrajni proljev. Visoke razine aldosterona, antidiuretskog hormona ili tireoidnog hormona mogu uzrokovati hipomagnezijemiju, povećanjem izlučivanja magnezija bubregom.
Vrsta i vrijeme uzimanja uzorka
Uzorak:
serum (venska krv), 24h urin
Vrijeme određivanja:
Nalaz je gotov 1.5 sat nakon vađenja krvi – nalaz gotov isti dan.