Što je interna medicina?
Interna medicina je jedna široka grana medicine koja se bavi dijagnostikom i liječenjem bolesti unutrašnjih organa odraslih osoba.
Danas, uz opću internu medicinu, postoji više subspecijalizacija koje se bave bolestima pojedinih organskih sustava:
- Kardiologija obuhvaća bolesti srca i krvnih žila
- Pulmologija bolesti pluća i prsnog koša
- U domeni gastroenterologa su bolesti probavnog sustava
- U domeni nefrologa su bolesti bubrega i mokraćnog sustava
- Endokrinologija se bavi bolestima žlijezda sa unutrašnjim izlučivanjem (šećerna bolest, bolesti štitnjače, nadbubrežne žlijezde, hipofize, spolnih žlijezda)
- Hematologija bolestima krvotvornih organa
- Imunologija i reumatologija proučavaju bolesti vezivnog tkiva, koštano mišićnog i imunološkog sustava
- Alergologija obrađuje potencijalne tegobe s alergijama.
Što je internistički pregled?
Internistički pregled je jedan opširan zdravstveni pregled, kojem je cilj objasniti aktualne tegobe te pomoći u daljnjoj ciljanoj dijagnostici i njihovom liječenju. Često je potreban u sklopu prije operacijske obrade i kao preventivni pregled u sklopu sistematskih pregleda.
Internistički pregled se sastoji od uzimanja anamneze i kliničkog pregleda.
Anamneza je razgovor između specijalista interne medicine i pacijenta u kojem se pomoću niza pitanja oblikuje slika o sadašnjim tegobama, operativnim zahvatima i bolestima koji su se javile kroz život. Također je važna i obiteljska povijest bolesti radi nasljednih bolesti i stanja koja mogu dovesti do ranijeg razvoja tegoba kod pacijenta. Pitanja obuhvaćaju životne navike, uzimanje lijekova, postojanje alergija na lijekove ili kakve druge alergene te radnu anamnezu u smislu zanimanja i opisa radnog mjesta koja mogu biti uzrok zdravstvenih problema.
Klinički pregled obuhvaća mjerenje krvnog tlaka i srčanog pulsa, visine, tjelesne težine, uz izračun BMI (indeks tjelesne mase). Sastoji se od nekoliko dijelova:
- Opservacija je vizualni pregled kože i vidljivih sluznica, koštano-mišićnog sustava i zglobova.
- Askultacija je slušanje, uz pomoć stetoskopa, plućnih zvukova i srčanih tonova te prisutnost peristaltike (zvukova) u trbuhu, postojanje vaskularnih šumova, nad arterijama na vratu i abdomena.
- Zatim slijedi perkusija (kuckanje) koje može pomoći u razlikovanju uvećanih organa u trbuhu, promjena na plućima.
- Palpacija je pregled pritiskom prstiju ruke, kojom se mogu naći povećani organi i tvorbe u trbuhu, lokalizirana bol, promjene limfnih čvorova i tvorbe po tijelu.
Pregled često obuhvaća dodatnu početnu dijagnostiku, u smislu EKG-a, spirometrije i oksimetrije.