NOVO! Radiološki odjel Poliklinike Medikol Podružnica Čakovec opremljen je novim digitalnim RTG uređajima. Prednosti ovih novih RTG uređaja u odnosu na uređaje starijih generacija su poboljšane dijagnostičke mogućnosti u području klasične radiografije uz smanjenje doza zračenja.
Klasična radiografija u usporedbi s digitalnom
Radiografija je rendgenska metoda snimanja prilikom koje rendgenska cijev proizvodi RTG zrake koje prolaze kroz snimani dio tijela. Koje potom u analognoj radiografiji padaju na rendgenski film i stvaraju zatamnjenja na slici. Princip je sličan kao kod fotografije gdje svjetlost pada na fotografski film.
Digitalni RTG uređaji nemaju film, nego slika nastaje na detektorskoj ploči. Ploča je koja sastavljena od sitnih, submilimetarskih elemenata u kojima se rtg zrake pretvaraju u električnu struju. Tako dobiveni podaci se u analogno-digitalnom pretvaraču digitaliziraju i zatim kompjutorski obrađuju.
Novi digitalni rendgenski uređaji optimiziraju količinu rendgenskog zračenja i kvalitetu slike.
Novi digitalni mamograf poboljšanom kvalitetom slike omogućuje precizniju dijagnostiku bolesti dojke uz niže doze zračenja. Poboljšanje se temelji na naprednom digitalnom detektoru veličine 24×31 cm koji s nižim dozama pruža kvalitetniju sliku.
Zahvaljujući veličini detektora moguće je snimati sve veličine grudi, a primjenom Rhodium track metode se povećava vidljivost u gustim dojkama. Ergonomski dizajn i mogućnost preciznije kontrole pritiska na dojku tokom snimanja čini snimanje ugodnijim.
Mamografija je dijagnostička metoda koja se preporuča ženama iznad 40. godine života (u nekim slučajevima ranije) te se ponavlja svake 2-3 godine. Budući da nijedna od dijagnostičkih metoda ne pokazuje baš svaki tumor, one se kombiniraju.