Liječenje injekcijama pod kontrolom ultrazvuka

Povijest radiologije

Radiologija je doista promijenila suvremenu medicinu, a svoj zamah doživjela je sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća kad su uvedene slikovne dijagnostičke metode poput kompjutorske tomografije, magnetske rezonancije i ultrazvuka. Zbog svoje složenosti nerijetko zahtijeva subspecijalizaciju liječnika radiologa koji svoje dijagnostičke vještine u određenom području dovode do savršene preciznosti. Posebno nas vesele nova lica u radiološkom timu koji je dolaskom dr.sc. Marka Šimunovića ojačan u dijelu slikovne dijagnostike lokomotornog sustava, posebice intervencija pod kontrolom UZV-a.

Dr. sc. Marko Šimunović dr. med., specijalist kliničke radiologije, subspecijalist ultrazvuka
Dr. sc. Marko Šimunović dr. med., specijalist kliničke radiologije, subspecijalist ultrazvuka

Koji su izazovi suvremene radiologije?

S obzirom na brzi napredak u tehnologiji, radiolozi se suočavaju s potrebom za kontinuiranim usavršavanjem kako bi pratili nove tehnike i postupke, tu bih posebno naglasio sada već aktivno sudjelovanje radiologa u liječenju pacijenata s minimalno invazivnim procedurama koje smo odnedavno implementirali i u Poliklinici Medikol. Jedan od mojih ciljeva je upravo raditi na izgradnji “mosta” između dijagnostike i terapijskog djelovanja.

U Poliklinici Medikol pacijenti imaju na raspolaganju velik broj minimalno invazivnih terapijskih zahvata koje radim pod kontrolom ultrazvučnog pregleda. Prednost takvih zahvata je točno i precizno navođenje što značajno smanjuje rizik od komplikacija, kraće je vrijeme oporavka, nije potrebna hospitalizacija kao niti opća anestezija.

Minimalno invazivni zahvati – liječenje injekcijama pod kontrolom UZV-a:

Aplikacije lijekova u zglobove, meka tkiva, burze, tetive 

Ubrizgavanje lijekova, kao što su kortikosteroidi, visoko suplementna terapija (hijaluroni), plazma bogata trombocitima (PRP) direktno u zahvaćeno područje po kontrolom UZV. Širok je raspon indikacija, no najčešće se radi o pacijentima s umjerenim ili značajnim osteoartričkim promjenama, upaljenim tetivama (npr teniski lakat) i burzama, rupturama meniska, parcijalnim ruptura mišića, tetiva i ligamenata.

Biopsija tkiva

Uzima se uzorak tkiva iz sumnjivih tvorbi, kao što su mekotkivni tumori ili cistične lezije.

Hidrodisekcija živca medianusa kod sindroma karpalnog tunela

Injekcijskom tehnikom živac se odvaja od okolnog tkiva pod kontrolom UZV pregleda, s ciljem smanjenja priraslica i remobilizacijom živca. Može se izvoditi s fiziološkom otopinom, glukozom, kortikosteroidima, anesteticima, PRP-om. Na kraju procedure živac je okružen tekućinom i odvojen od okolnih priraslica što značajno i brzo smanjuje tegobe pacijentu te mu omogućava brz povratak svakodnevnim aktivnostima. Uspoređujući ovu metodu s injekcijama „naslijepo“ značajno je smanjen rizik od komplikacija poput probijanja ulnarne ili radijalne arterije, fleksornih tetiva ili samog živca.

Minimalno invazivno liječenje tendinitisa Ahilove tetive

Uključuje ubrizgavanje većeg volumena tekućine (20-40 ml) koja sadrži fiziološku otopinu, anestetik i kortikosteroid u točno ciljano područje upale pod kontrolom UZV pregleda pri čemu se upalni areal pomoću tekućine razdvaja od tetive. Ova metoda je rezervirana za pacijente s tendinitisom Ahilove tetive, kod kojih konzervativne metode (odmaranje, protuupalni lijekovi, fizioterapija, modifikacija aktivnosti i nošenje posebnih uložaka u obući) nisu dali rezultate. Ova metoda u više od polovice bolesnika dovodi do smanjenja upale i bolova, te bržem oporavku i vraćanju normalnim aktivnostima.

Lavaža, odnosno ispiranje kalcifikata u ramenu

Ispiranje kalcifikata se provodi pod lokalnom anestezijom i pod kontrolom UZV-a. Jedna ili dvije igle se usmjeravaju prema kalcifikatu, koji se razbija i aspirira iz tetive.

Za više informacija ili rezervaciju termina javite se pozivom na broj 072 12 12 12 ili mailom na info@medikol.hr.

Autor teksta: dr. sc. Marko Šimunović, dr. med., specijalist kliničke radiologije, subspecijalist ultrazvuka