Opis:
Uobičajenom prehranom u organizam se unosi 8 do 15 g NaCl, što u potpunosti zadovoljava potrebe organizma. Gotovo sav NaCl apsorbira se iz crijeva, a samo 2% gubi se stolicom. Natrij je glavni kation izvanstanične tekućine. Najvećim dijelom izlučuje se mokraćom, a manji dio isparavanjem. U glomerulima se na dan profiltrira oko 1000 g NaCl-a koji prelazi primarnu mokraću. Oko 80 do 85% se ponovo apsorbira u proksimalnim tubulima, nešto i u distalnom dijelu tubula, tako da se samo oko 1% izlučuje mokraćom. Resorpciju natrija u glomerulima pospješuje hormon nadbubrežne žlijezde – aldosterton.
Poremećaj ravnoteže između primitka i gubitka natrija utječe na ukupnu količinu natrija u tijelu.
Zašto se određuje Na?
Određivanje Na koristi se u praćenju niza poremećaja koji utječu na acido-baznu ravnotežu, održavanje ravnoteže i raspodjele vode u organizmu. Natrij se također određuje kod bolesnika koji su dehidrirani ili imaju višak tekućine.
Referentne intervali
Muškarci i žene:137 – 146 mmol/L
Povišeno:
Povećana koncentracija natrija u serumu prati sljedeća patološka stanja: hiperfunkcija nadbubrežne žlijezde (Cushingov sindrom), pretjerani gubitak tekućine pri čemu se prije svega gubi voda (hemokoncentracije), nekontrolirana terapija hipertoničnom otopinom NaCl, nakon terapije inzulinom u dijabetičkoj komi zbog naglog smanjenja koncentracije glukoze u krvi te u nekim ozljedama mozga.
Sniženo:
Hiponatrijemija (niska razina natrija u krvi) nastaje kada je natrij prerazrijeđen prevelikom količinom vode u tijelu. Natrij može biti prerazrijeđen u ljudi koji piju ogromne količine vode, kod gastrointestinalnih poremećaja, smanjene funkcije nadbubrežnih žlijezda, smanjenog lučenja antidiuretskog hormona, različitih bubrežnih bolesti, zatajenja srca, ciroze jetre i povećanog znojenja.
Vrsta i vrijeme uzimanja uzorka:
Uzorak:
serum (venska krv), 24h urin
Priprema: nije potrebna
Vrijeme određivanja:
Nalaz je gotov 1,5 sat nakon vađenja krvi – nalaz gotov isti dan