Cijena usluge: 5.00 €

Opis

HDL-čestice, tj. lipoproteini velike gustoće, sakupljaju na sebe suvišan kolesterol iz krvi i tkiva i prenose ga u jetru. Na taj način smanjuju vjerojatnost nagomilavanja kolesterola u stijenci krvnih žila i vjerojatnost razvoja kardiovaskularnih bolesti. Iz tog se razloga HDL-kolesterol naziva “dobrim kolesterolom”, no nažalost danas još ne postoje lijekovi koji će dovoljno povisiti vrijednost HDL-a kako bi se smanjio loš utjecaj LDL-a. Približno 25% ukupnog kolesterola u serumu otpada na HDL frakciju.
Praćenje HDL-kolesterola u serumu, ili plazmi je od kliničke važnosti u procjeni aterosklerotskog rizika, jer sniženje njegove koncentracije predstavlja čimbenik rizika, koji je neovisan o koncentraciji ukupnog kolesterola.

Zašto se određuje HDL-kolesterol?

HDL-kolesterol se koristi za procjenu kardiovaskularnog rizika. Određivanje HDL-kolesterola koristi se kod ranog otkrivanja rizika ateroskleroze, i također se koristi za praćenje uspješnosti terapije s lijekovima za snižavanje razine lipida.

Referentni intervali  :

Muškarci: >1,0 mmol/L
Žene: >1,2 mmol/L

Povišeno:
Povišene vrijednosti HDL-kolesterola mogu se naći u hipotiroidizmu, inzulin ovisnom dijabetesu, von Willebrandovoj bolesti, bilijarnoj cirozi te nefrotskom sindromu.

Sniženo:
Snižene vrijednosti mogu se naći u septikemiji, različitim infekcijama, hipertiroidizmu, diabetes mellitusu, sindromu policističnih jajnika, guši, reumatskim bolesti, osnovnoj hipertenziji, akutnom infarktu miokarda, aterosklerozi, kroničnom hepatitisu, cirozi jetre, celijakiji, nefrotskom sindrom, kroničnoj bolesti bubrega te fiziološki u postmenopauzi.

Vrsta i vrijeme uzimanja uzorka

Priprema:
12 sati prije uzorkovanja krvi (poslije 19 sati uvečer, dan prije odlaska u laboratorij), NE uzimati hranu, piti alkohol, kavu ili pušiti.

Vrijeme određivanja:

Nalaz je gotov isti dan.