KOMPLETNA DEKONGESTIVNA TERAPIJA
Limfedem je progresivno otjecanje određenog dijela tijela, najčešće jednog ili više ekstremiteta. Može se javiti na licu, vratu, abdomenu ili genitalijama. Limfedem je rezultat prekomjernog nagomilavanja tekućine bogate proteinima u zahvaćenom području. Predstavlja jedno teško, kronično, progresivno, dugotrajno stanje koje se ne može liječiti, ali se može kontrolirati terapijom.
Limfedem vodi narušavanju kvalitete života i pacijent s vremenom biva onesposobljen kako fizički tako i psihološki. Osim toga, vodi prema oštećenju funkcije, oštećenju kože, bolovima i psihosocijalnoj disfunkciji.
Prema WHO jedna od 20-25 osoba na svijetu ima neku vrstu limfedema, prisutno je 1% primarnog limfedema, a 2,5-5% ljudi u svijetu ima neki oblik limfedema.
Limfedem se, etiološki, može podijeliti na primarni i sekundarni.
Primarni limfedem je rezultat limfne displazije (nedovoljnog broja limfnih kapilara i limfnih žila u određenom dijelu tijela, fibroze, skleroze ili drugim malformacija na limfnim čvorovima). On se može pojaviti pri rođenju, ali češće se razvija tijekom života bez jasnih uzroka.
Sekundarni limfedem je puno češći i nastaje nakon kirurških zahvata ili kao nuspojava nakon terapije zračenjem kod karcinoma (dojke, uterusa, mjehura, bubrega, prostate, na vratu, licu). Sekundarni oblik može se također javiti nakon ozljeda, ožiljaka, traume ili infekcije limfnog sustava.
ZNAKOVI KOJI UPOZORAVAJU NA POJAVU LIMFEDEMA:
❖ Osjećaj težine u ruci
❖ Osjećaj zatezanja u šaci
❖ Zamjetna oteklina na ruci i šaci
❖ Smanjena pokretljivost ruke
❖ Zatezanja rukava koje prije niste osjećali
❖ Stezanje nakita
❖ Kod pritiska prstom na kožu, ostaje udubina
KOMPLEKSNA DEKONGESTIVNA FIZIKALNA TERAPIJA
Kompleksna dekongestivna fizikalna terapija danas je najprihvaćeniji vid tretiranja limfedema, podrazumijeva kombinaciju nekoliko postupaka i to:
❖ njegu kože
❖ manualnu limfnu drenažu
❖ kratkoelastična višeslojna bandaža (kasnije i nošenje elastičnih dijelova odjeće)
❖ kineziterapija u bandaži ili elastičnoj odjeći
NJEGA KOŽE
Prije svakog kompresivnog bandažiranja, kožu moramo zaštiti hidratantnim mlijekom, losionom ili kremom kako bismo je zaštitili od isušivanja, iritacije i infekcije. Pacijenta educiramo da uz svakodnevne dobre higijenske mjere to isto učine poslije pranja, tuširanja, kupanja, kao i na koji način smanjiti rizik od infekcije.
RUČNA (MANUALNA) LIMFNA DRENAŽA (MLD)
Predstavlja specijalnu tehniku limfne dekompresivne masaže po metodi dr. Voddera te je prvi korak kojim fizioterapeut započinje kompletnu dekongestivnu terapiju.
Ručna (manualna) limfna drenaža je tehnika kojom se poboljšava aktivnost limfnog sustava. Kod limfedema ona preusmjerava limfni tok okolnim putem oko blokiranog područja u više centralno smještene limfne žile koje se dreniraju u venski sustav. Tretman je vrlo ugodan.
BANDAŽIRANJE
Kompresivno bandažiranje limfedema je tehnika za koju se koriste specijalni «kratko-elastični zavoji» i drugih zavoja kako bi proizveli niski pritisak u fazi odmora te visoki radni pritisak.
Cilj svakog kompresivnog bandažiranja uvijek je isti:
❖ Smanjiti ukupni volumen ekstremiteta
❖ Spriječiti ponovno nakupljanje limfe
❖ Postupno vraćanje ekstremiteta u normalnu veličinu
❖ Uništavanje naslaga ožiljkastog tkiva
❖ Uvrstiti prikladne materijale u svako bandažiranje
KOMPRESIVNI (ELASTIČNI) DIJELOVI ODJEĆE
Elastični rukav ili čarapa izrađuju se u više veličina i po mjeri. Koriste se nakon smanjenja limfedema za 70%. Njihovim nošenjem sprječava se povratak limfedema, osigurava rad mišićne pumpe u odvođenju limfe prema srcu te se sprečava povreda i razvoj infekcija određenog ekstremiteta.
VJEŽBE U BANDAŽI – KINEZITERAPIJA LIMFEDEMA
Terapijske vježbe za limfedem se propisuju svakom pacijentu i postaju sastavni dio režima života pacijenta sa limfedemom.