Ljudsko tijelo obloženo je iznutra i izvana trilijunima raznovrsnih mikroorganizama. Termin koji ih opisuje jest mikrobiota odnosno mikrobiom, a riječ je o mikroorganizmima, najčešće bakterijama, koje pozitivno utječu na zdravlje.
Mikroorganizmi
Najveći broj mikroorganizama nalazimo u crijevima, usnoj šupljini, rodnici i na koži. Populacija mikroorganizama za svakog čovjeka jedinstvena je poput otiska prsta. Uloga mikrobioma jest da potiče i modulira razvoj urođenog i stečenog imuniteta domaćina, sprječava razvoj debljine, autoimunih, alergijskih i upalnih bolesti, sprječava naseljavanje loših bakterija i potiče proces cijeljenja rana.
Mikroorganizmi koji obitavaju na koži su bakterije, gljive, paraziti i virusi te osim na površini mikroorganizmi se nalaze i u dubljim slojevima kože. Hrane se iz sastavnica loja, znoja i rožnatih stanica kože.
Površina kože je 2 m2, a na 1 cm2 nalazi se oko milijun bakterija. Ipak, valja naglasiti da je koža relativno nepovoljna sredina za rast bakterija. Čimbenici koji tome doprinose su: promjenjiva temperatura površine kože, kiseli PH kože, manjak hranjivih elemenata za mikroorganizme, prisutnost soli i antimikrobnih molekula na koži te utjecaj UV zračenja.
Mikroorganizmi i koža
Na koži postoje mikroorganizmi koji stalno ili povremeno obitavaju na koži (rezidentni i tranzitorni mikroorganizmi). Ovisno o odnosu s domaćinom razlikujemo komenzale, simbionte, uvjetno patogene i patogene bakterije.
Što utječe na sastav mikrobioma kože?
- PH kože (4,8 na licu ; 7 u pazušnim jamama)
- Vlažnost i temperatura kože (36,6°C u pazušnoj jami do 29,5°C na vršcima prstiju šaka)
- Genetski uvjetovane strukturne promjene površine kože
- Stanje imuniteta
- Dob, spol, higijena
- Prehrana, stres i klimatski uvjeti